  • 250CFX47MEFCG412.5X25
250CFX47MEFCG412.5X25
advertisement
Manufacturer No:
250CFX47MEFCG412.5X25
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-250CFX47MEFCG412.5X25
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
CFX 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 360mA 0.492Dia 12.50mm -25°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
250CFX47MEFCG412.5X25
    Select All
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    47μF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    360mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    360mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    720mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C