  • 250BXC4.7MEFCT78X11.5
250BXC4.7MEFCT78X11.5
advertisement
Manufacturer No:
250BXC4.7MEFCT78X11.5
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-250BXC4.7MEFCT78X11.5
Package:
Radial, Can
Description:
BXC 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 32mA 0.315Dia 8.00mm -25°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
250BXC4.7MEFCT78X11.5
    Select All
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    8000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    32mA @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    BXC
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    4.7μF
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    8000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    32mA