  • 2500R-50G
2500R-50G
advertisement
Manufacturer No:
2500R-50G
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-2500R-50G
Package:
Axial
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
2500R-50G
    Select All
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    63mA
  • Reference Standard
    MS90540
  • Lead Length
    36.58mm
  • Inductance
    3mH
  • Test Frequency
    250kHz
  • DC Resistance (DCR)
    35Ohm Max
  • Max DC Current
    63mA
  • Frequency - Self Resonant
    1.7MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Q @ Freq
    70 @ 250kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    70
  • Q Factor
    70
  • Diameter
    5.46mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Iron
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    2500R
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.240Diax0.740L 6.10mmx18.80mm
  • Tolerance
    ±2%