  • 24AA025T-I/MNY
24AA025T-I/MNY
advertisement
Manufacturer No:
24AA025T-I/MNY
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-24AA025T-I/MNY
Package:
8-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
24AA025T-I/MNY
Description:
Surface Mount 8 Pin Memory IC 24AA025 2 kb kb 3mm mm 3mA mA
Quantity:
In Stock : 10419
Step5Bar-code shipping tag
24AA025T-I/MNY
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-WFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    24AA025
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.7V
  • Interface
    I2C, Serial
  • Memory Size
    2Kb 256 x 8
  • Nominal Supply Current
    3mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Clock Frequency
    400kHz