  • CY7C1263KV18-500BZXC
CY7C1263KV18-500BZXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1263KV18-500BZXC
HK JDW NO:
217-CY7C1263KV18-500BZXC
Package:
165-LBGA
Description:
Surface Mount 165 Pin Memory IC CY7C1263 36 Mb kb 15mm mm 790mA mA 18b b
Quantity:
In Stock : 1422
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1263KV18-500BZXC
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    165-LBGA
  • Number of Pins
    165
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Number of Terminations
    165
  • ECCN Code
    3A991
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • Technology
    SRAM - Synchronous, QDR II+
  • Voltage - Supply
    1.7V~1.9V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    CY7C1263
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.7V
  • Memory Size
    36Mb 2M x 18
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    790mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Clock Frequency
    500MHz
  • Access Time
    450 ps
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    18
  • Address Bus Width
    19b
  • Density
    36 Mb
  • Standby Current-Max
    0.34A
  • I/O Type
    SEPARATE
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    18b
  • Standby Voltage-Min
    1.7V
  • Length
    15mm
  • Height Seated (Max)
    1.4mm