  • S29AL016J70BFI012
S29AL016J70BFI012
advertisement
Manufacturer No:
S29AL016J70BFI012
HK JDW NO:
217-S29AL016J70BFI012
Package:
48-VFBGA
Datasheet:
S29AL016J70BFI012
Description:
3/3.3V V Surface Mount AL-J Memory IC AL-J Series 16 Mb kb 8.15mm mm 12mA mA
Step5Bar-code shipping tag
S29AL016J70BFI012
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-VFBGA
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    AL-J
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • Additional Feature
    TOP BOOT BLOCK
  • HTS Code
  • Technology
    FLASH - NOR
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Memory Size
    16Mb 2M x 8 1M x 16
  • Nominal Supply Current
    12mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    1MX16
  • Memory Width
    16
  • Write Cycle Time - Word, Page
    70ns
  • Density
    16 Mb
  • Standby Current-Max
    0.000005A
  • Access Time (Max)
    70 ns
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Programming Voltage
    3V
  • Alternate Memory Width
    8
  • Data Polling
    YES
  • Toggle Bit
    YES
  • Command User Interface
  • Number of Sectors/Size
    12131
  • Sector Size
    16K8K32K64K
  • Ready/Busy
  • Boot Block
    TOP
  • Common Flash Interface
  • Length
    8.15mm
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Width
    6.15mm