  • 225P18491XD3
225P18491XD3
advertisement
Manufacturer No:
225P18491XD3
HK JDW NO:
192-225P18491XD3
Package:
Radial
Datasheet:
225P18491XD3
Purchasing and Inquiry
225P18491XD3 Overview
From the device, there is an insulation resistance of 25MOhm.Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.374 9.50mm.In a temperature range of -55°C~85°C, the device can be operated.
225P18491XD3 Features
25MOhm insulation resistance
225P18491XD3 Applications
There are a lot of Cornell Dubilier Electronics (CDE) 225P18491XD3 applications of film capacitors.
  • Snubbering
  • Blocking
  • Electronic ballasts
  • Battery management system
  • Coupling, decoupling
  • Bypassing
  • Lighting
  • VCO's
  • Matching networks
  • Filters
Step5Bar-code shipping tag
225P18491XD3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Series
    Orange Drop® 225P
  • Size / Dimension
    0.799Lx0.429W 20.30mmx10.90mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 70
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.18μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    10.9mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    70V
  • Lead Pitch
    9.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.374 9.50mm
  • Insulation Resistance
    25MOhm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    100V
  • Life (Hours)
    500 hours
  • Dissipation Factor
    0.75 %
  • Height
    16.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.661 16.80mm