  • 225P12491XD3
225P12491XD3
advertisement
Manufacturer No:
225P12491XD3
HK JDW NO:
192-225P12491XD3
Package:
Radial
Datasheet:
225P12491XD3
Purchasing and Inquiry
225P12491XD3 Overview
There is 200MOhm insulation resistance from the device.Electrical devices with 0.374 9.50mm lead spacing are used in this application.In addition to operating at -55°C~85°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.
225P12491XD3 Features
200MOhm insulation resistance
225P12491XD3 Applications
There are a lot of Cornell Dubilier Electronics (CDE) 225P12491XD3 applications of film capacitors.
  • Filters
  • Industrial and automotive inverters
  • VCO's
  • Audio/video equipment
  • Blocking
  • Bypassing
  • Snubbering
  • Test and measuring equipment
  • Coupling, decoupling
  • RFI for automotive
Step5Bar-code shipping tag
225P12491XD3
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Series
    Orange Drop® 225P
  • Size / Dimension
    0.799Lx0.370W 20.30mmx9.40mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • Termination
    PC Pins
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Color
    Orange
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 70
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.12μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    9.4mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    70V
  • Lead Pitch
    9.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.374 9.50mm
  • Insulation Resistance
    200MOhm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    100V
  • Life (Hours)
    500 hours
  • Dissipation Factor
    0.75 %
  • Height
    14.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.571 14.50mm