  • 225MMR630K
225MMR630K
advertisement
Manufacturer No:
225MMR630K
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-225MMR630K
Package:
Radial
Datasheet:
225MMR630K
Purchasing and Inquiry
225MMR630K Overview
Electrical devices with 1.083 27.50mm lead spacing are used in this application.-40°C~105°C is the maximum temperature at which the device can operate.
225MMR630K Features
225MMR630K Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 225MMR630K applications of film capacitors.
  • Coupling, decoupling
  • Global positioning systems
  • Snubbering
  • Electronic ballasts
  • RFI for automotive
  • Switch-mode power supplies
  • IGBT
  • TV and monitor sets
  • Switch mode power supplies
  • Filters
Step5Bar-code shipping tag
225MMR630K
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    MMR
  • Size / Dimension
    1.220Lx0.787W 31.00mmx20.00mm
  • Tolerance
    ±10%
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 220
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    27.5082mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Height Seated (Max)
    1.161 29.50mm