  • 224MWR250K
224MWR250K
advertisement
Manufacturer No:
224MWR250K
HK JDW NO:
373-224MWR250K
Package:
Axial
Datasheet:
224MWR250K
Purchasing and Inquiry
224MWR250K Overview
224MWR250K Features
30GOhm insulation resistance
224MWR250K Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 224MWR250K applications of film capacitors.
  • Audio/video equipment
  • Battery management system
  • Lighting
  • Bypassing
  • Coupling, decoupling
  • RFI for automotive
  • Switch mode power supplies
  • Test and measuring equipment
  • Blocking
  • Global positioning systems
Step5Bar-code shipping tag
224MWR250K
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    MWR
  • Size / Dimension
    0.276Diax0.748L 7.00mmx19.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESR
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE: 160V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Insulation Resistance
    30GOhm
  • Dissipation Factor
    0.01 %
  • Custom Capabilities
    Tape & Reel, 5% Capacitance Tolerance
  • Diameter
    3.5mm