  • 224MPR250K
224MPR250K
advertisement
Manufacturer No:
224MPR250K
HK JDW NO:
373-224MPR250K
Package:
Radial
Datasheet:
224MPR250K
Description:
MPR Series 250 V 0.22 uF ±10 % Radial Metallized Polypropylene Film Capacitor
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
224MPR250K
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    MPR
  • Size / Dimension
    0.709Lx0.295W 18.00mmx7.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESR
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 160
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Pitch
    15.0114mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Custom Capabilities
    Tape & Reel/Ammo Pack, Cut/Formed Leads
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm