  • 224MKP275K
224MKP275K
advertisement
Manufacturer No:
224MKP275K
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-224MKP275K
Package:
Radial
Datasheet:
224MKP275K
Purchasing and Inquiry
224MKP275K Overview
From the device, there is an insulation resistance of 30GOhm.This electrical device has a 0.886 22.50mm lead spacing.Devices with a -40°C~110°C temperature capability can be operated.
224MKP275K Features
30GOhm insulation resistance
224MKP275K Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 224MKP275K applications of film capacitors.
  • Matching networks
  • RF Modules
  • Filters
  • Electronic ballasts
  • Filtering
  • Global positioning systems
  • Coupling, decoupling
  • Switch mode power supplies
  • Battery management system
  • VCO's
Step5Bar-code shipping tag
224MKP275K
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    MKP
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    275V
  • Voltage - Rated AC
    310V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    5mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Insulation Resistance
    30GOhm
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height Seated (Max)
    0.583 14.80mm