  • 212AS20007
212AS20007
advertisement
Manufacturer No:
212AS20007
Manufacturer:
Tamura
HK JDW NO:
773-212AS20007
Package:
Datasheet:
212AS20007
Description:
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 20V 2W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
212AS20007
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Plug-In
  • Operating Temperature
    -10°C~40°C
  • Published
    2006
  • Series
    212AS
  • Size / Dimension
    1.40Lx1.58W x 2.50 H 35.5mmx40.0mmx63.5mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Connector Type
    Plug
  • Max Operating Temperature
    40°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Color
    White
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    2W
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Frequency
    60Hz
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    cULus
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    75mA
  • Polarity
    Positive
  • Current - Output (Max)
    75mA
  • Voltage - Input
    120VAC
  • Cable Length
    1.83m
  • Output Current
    75mA
  • Input Type
    Fixed Blade
  • Output Power
    1.5W
  • Voltage - Output
    20VAC
  • Max Output Power
    3W
  • Form
    Wall Mount
  • Region Utilized
    North America
  • Cord Length
    72 1.83m
  • Input Connector
    NEMA 1-15P
  • Output Connector
    Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.5mm
  • Height
    63.5mm
  • Length
    35.56mm
  • Width
    40.132mm