  • 20M020D1U
20M020D1U
advertisement
Manufacturer No:
20M020D1U
Manufacturer:
Portescap
HK JDW NO:
618-20M020D1U
Package:
Datasheet:
20M020D1U
Description:
STEPPER MOTOR PM UNIPOLAR 5V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
20M020D1U
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 20M020D1U.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Weight
    0.052lb 23.59g
  • Mounting Hole Spacing
    0.984 (25.00mm)
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C
  • Published
    2003
  • Series
    20M
  • Size / Dimension
    Round - 0.807Dia 20.50mm
  • Feature
    Round Shaft
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Permanent Magnet
  • Voltage - Rated
    5VDC
  • Voltage - Rated DC
    5V
  • Current Rating (Amps)
    100mA
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Accuracy
    ±12%
  • Coil Resistance
    115.2Ohms
  • Coil Type
    Unipolar
  • Step Angle
    18°
  • Steps per Revolution
    20
  • Torque - Holding (oz-in / mNm)
    1.1 / 7.77
  • Rotor Inertia
    0.41gcm2
  • Diameter
    20mm
  • Thickness
    16.4mm
  • Diameter - Shaft
    0.059 (1.50mm)
  • Length - Shaft and Bearing
    0.335 8.50mm