  • 206K050CS4G-FA
206K050CS4G-FA
advertisement
Manufacturer No:
206K050CS4G-FA
HK JDW NO:
192-206K050CS4G-FA
Package:
Datasheet:
206K050CS4G-FA
Purchasing and Inquiry
206K050CS4G-FA Overview
When seated, the height reaches 0.319 8.10mm.With size/dimension 1.150Lx0.500W 29.20mmx12.70mm, it operates.When setting the ESR (Equivalent Series Resistance), setting it at 2.5mOhm ensures reliable performance.This electrical part operates from a voltage - Rated DC of 50V.
206K050CS4G-FA Features
the maximal height is 0.319 8.10mm
with the size / dimension of 1.150Lx0.500W 29.20mmx12.70mm
206K050CS4G-FA Applications
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
206K050CS4G-FA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Number of Pins
    18
  • Dielectric Material
    Polymer, Metallized
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • Series
    Capstick® CS
  • Size / Dimension
    1.150Lx0.500W 29.20mmx12.70mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    General Purpose
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    20μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.5mOhm
  • Dissipation Factor
    1 %
  • Lead/Base Style
    Gull Wing
  • Circuit Type
    Bussed
  • Height
    8.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.319 8.10mm