  • 202S48W473JV6E
202S48W473JV6E
advertisement
Manufacturer No:
202S48W473JV6E
HK JDW NO:
407-202S48W473JV6E
Package:
2225 (5763 Metric)
Datasheet:
202S48W473JV6E
Description:
0.047μF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.225Lx0.255W 5.72mmx6.48mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
202S48W473JV6E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Width
    6.48mm
  • Thickness (Max)
    0.160 4.06mm
  • Thickness
    4.064mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    2225 (5763 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.225Lx0.255W 5.72mmx6.48mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    2000V 2kV
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.047μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    5763
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Height
    4.06mm
  • Length
    5.72mm