  • 1C20X7R473K050B
1C20X7R473K050B
advertisement
Manufacturer No:
1C20X7R473K050B
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-1C20X7R473K050B
Package:
Radial
Datasheet:
1C20X7R473K050B
Description:
Monolythic®, 1C20 0.047μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm -55°C~125°C Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 15615
Step5Bar-code shipping tag
1C20X7R473K050B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Monolythic®, 1C20
  • Published
    2000
  • Size / Dimension
    0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Dielectric
    X7R
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Lead Style
    Straight
  • Height
    3.175mm
  • Height Seated (Max)
    0.250 6.35mm
  • Length
    6.35mm
  • Width
    5.08mm