  • 199D106X5016C1V1
199D106X5016C1V1
advertisement
Manufacturer No:
199D106X5016C1V1
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-199D106X5016C1V1
Package:
Radial
Datasheet:
199D106X5016C1V1
Description:
10μF ±5% 125°C-Max -55°C-Min 4μA Bulk Radial
Quantity:
In Stock : 86
Step5Bar-code shipping tag
199D106X5016C1V1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TANTALEX®, 199D
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.217Dia 5.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
  • Type
    Conformal Coated
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Lead Spacing
    0.100 2.54mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    4μA
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Diameter
    5.5mm
  • Height
    13.14mm
  • Height Seated (Max)
    0.360 9.14mm
  • Length
    9.14mm