  • 199D105X9050B1V1E3
199D105X9050B1V1E3
advertisement
Manufacturer No:
199D105X9050B1V1E3
HK JDW NO:
874-199D105X9050B1V1E3
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
199D105X9050B1V1E3 Overview
There is a leakage current of 0.0005mA in this capacitor.Dissipation factor is the amount of power lost by a capacitor when AC is applied through it, and this capacitor has dissipation factor 4 %.Its tan delta is 0.04, which is an electrical dielectric test used to determine its quality.
199D105X9050B1V1E3 Features
a leakage current of 0.0005mA in this capacitor
the dissipation factor is 4 %
its tan delta is 0.04
199D105X9050B1V1E3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 199D105X9050B1V1E3 applications of tantalum capacitors.
  • Telecom infrastructure
  • General purpose
  • Computer
  • Military / aerospace
  • Industrial control units
  • Consumer
  • Airbag systems
  • Industrial
  • General low power DC/DC and LDO
  • ABS
Step5Bar-code shipping tag
199D105X9050B1V1E3
    10 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Conformal Coated
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.100 2.54mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.0005mA
  • Tan Delta
    0.04
  • Dissipation Factor
    4 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    11.684mm
  • Height Seated (Max)
    0.300 7.62mm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm