  • 173D225X9050WE3
173D225X9050WE3
advertisement
Manufacturer No:
173D225X9050WE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-173D225X9050WE3
Package:
Axial
Datasheet:
173D225X9050WE3
Purchasing and Inquiry
173D225X9050WE3 Overview
There is a leakage current of 0.0009mA in this capacitor.To determine the quality of insulating oil, the Tan Delta test is conducted on it, and its tan delta is 0.04.
173D225X9050WE3 Features
a leakage current of 0.0009mA in this capacitor
its tan delta is 0.04
173D225X9050WE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 173D225X9050WE3 applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • Automotive ECU
  • Industrial control units
  • Computer
  • Telecom infrastructure
  • General low power DC/DC and LDO
  • Airbag systems
  • Avionics / military / space
  • ABS
  • Avionics,
Step5Bar-code shipping tag
173D225X9050WE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2013
  • Series
    TANTALEX®, 173D
  • Size / Dimension
    0.180Diax0.345L 4.57mmx8.76mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    FLAME PROOF, PRECISION
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.0009mA
  • Tan Delta
    0.04
  • Manufacturer Size Code
    W
  • Diameter
    4.572mm
  • Length
    8.76mm