  • 173D104X9035UW
173D104X9035UW
advertisement
Manufacturer No:
173D104X9035UW
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-173D104X9035UW
Package:
Axial
Datasheet:
173D104X9035UW
Purchasing and Inquiry
173D104X9035UW Overview
173D104X9035UW Features
a leakage current of 500nA in this capacitor
the dissipation factor is 3 %
its tan delta is 0.03
173D104X9035UW Applications
There are a lot of Vishay Sprague 173D104X9035UW applications of tantalum capacitors.
  • Military / aerospace
  • Telecom infrastructure
  • Automotive ECU
  • Avionics / military / space
  • ABS
  • Industrial control units
  • Airbag systems
  • Computer
  • Industrial
  • Avionics,
Step5Bar-code shipping tag
173D104X9035UW
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    TANTALEX®, 173D
  • Size / Dimension
    0.095Diax0.260L 2.41mmx6.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    FLAME PROOF, PRECISION
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 13 INCH
  • Polarity
    Polar
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Leakage Current
    500nA
  • Tan Delta
    0.03
  • Dissipation Factor
    3 %
  • Manufacturer Size Code
    U
  • Length
    6.6mm