  • 16YXH3900MEFC18X20
16YXH3900MEFC18X20
advertisement
Manufacturer No:
16YXH3900MEFC18X20
HK JDW NO:
683-16YXH3900MEFC18X20
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
YXH 3900μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
16YXH3900MEFC18X20
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    YXH
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    3900μF
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.002A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.86A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm