  • 16YK3300MEFCG412.5X20
16YK3300MEFCG412.5X20
advertisement
Manufacturer No:
16YK3300MEFCG412.5X20
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-16YK3300MEFCG412.5X20
Package:
Radial, Can
Description:
YK 3300μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.492Dia 12.50mm -40°C~85°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
16YK3300MEFCG412.5X20
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    YK
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    3300μF
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm