  • 16NXA1000MEFC12.5X20
16NXA1000MEFC12.5X20
advertisement
Manufacturer No:
16NXA1000MEFC12.5X20
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-16NXA1000MEFC12.5X20
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
NXA 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 472mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Bi-Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
16NXA1000MEFC12.5X20
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    NXA
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    NON-POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    472mA
  • Polarization
    Bi-Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    472mA @ 120Hz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm