  • 16JXF2200MEFC12.5X20
16JXF2200MEFC12.5X20
advertisement
Manufacturer No:
16JXF2200MEFC12.5X20
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-16JXF2200MEFC12.5X20
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
2.2mF Capacitor 20% 1.246A 5.0038mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
16JXF2200MEFC12.5X20
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    2.2mF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Polarity
    Polar
  • Ripple Current
    1.246A
  • Life (Hours)
    8000 hours
  • Impedance
    38mOhm
  • Height Seated (Max)
    21.9964mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Tolerance
    20%