  • 160223K400C-F
160223K400C-F
advertisement
Manufacturer No:
160223K400C-F
HK JDW NO:
192-160223K400C-F
Package:
Radial
Datasheet:
160223K400C-F
Description:
CAP FILM 0.022UF 10% 400VDC RAD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
160223K400C-F
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.512Lx0.157W 13.00mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    PC Pins
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 200
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.022μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Depth
    4mm
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Size Code
    5116
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height
    9.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.374 9.50mm
  • Length
    13mm