  • 160-152FS
160-152FS
advertisement
Manufacturer No:
160-152FS
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-160-152FS
Package:
2-SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
160-152FS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Iron
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    160
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.150Lx0.120W 3.81mmx3.05mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    3.18mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    475mA
  • Inductance
    1.5μH
  • Test Frequency
    7.9MHz
  • DC Resistance (DCR)
    560mOhm Max
  • Max DC Current
    475mA
  • Frequency - Self Resonant
    120MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    36 @ 7.9MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    36
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    36
  • Height
    2.03mm
  • Height Seated (Max)
    0.080 2.03mm