  • 155PHC400K
155PHC400K
advertisement
Manufacturer No:
155PHC400K
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-155PHC400K
Package:
Axial
Datasheet:
155PHC400K
Purchasing and Inquiry
155PHC400K Overview
In the device, ESR (Equivalent Series Resistance) is 4.7mOhm.Temperatures of -40°C~85°C are suitable for operating the device.
155PHC400K Features
4.7mOhm equivalent series resistance (ESR)
155PHC400K Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 155PHC400K applications of film capacitors.
  • Mobile communications
  • Switch-mode power supplies
  • Matching networks
  • Test and measuring equipment
  • Lighting
  • Electronic ballasts
  • Global positioning systems
  • Battery management system
  • VCO's
  • IGBT
Step5Bar-code shipping tag
155PHC400K
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    PHC
  • Size / Dimension
    0.610Diax1.339L 15.50mmx34.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESR, Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    35mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4.7mOhm
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Diameter
    13.5mm