  • 155MWR100K
155MWR100K
advertisement
Manufacturer No:
155MWR100K
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-155MWR100K
Package:
Axial
Datasheet:
155MWR100K
Purchasing and Inquiry
155MWR100K Overview
A device with a 1.179Ohm ESR (Equivalent Series Resistance) has been identified.A temperature of -40°C~105°C is suitable for operation of the device.
155MWR100K Features
1.179Ohm equivalent series resistance (ESR)
155MWR100K Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 155MWR100K applications of film capacitors.
  • VCO's
  • Switch-mode power supplies
  • RF Modules
  • RFI for automotive
  • Test and measuring equipment
  • Filters
  • Switch mode power supplies
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Battery management system
  • Satellite TV
Step5Bar-code shipping tag
155MWR100K
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    MWR
  • Size / Dimension
    0.354Diax1.063L 9.00mmx27.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESR
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V) : 63
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.179Ohm
  • Custom Capabilities
    Tape & Reel, 5% Capacitance Tolerance