  • 150393J400CB
150393J400CB
advertisement
Manufacturer No:
150393J400CB
HK JDW NO:
192-150393J400CB
Datasheet:
150393J400CB
Description:
150 0.039μF Film Capacitor ±5% Axial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
150393J400CB
  • Series
    150
  • Size / Dimension
    0.256Diax0.650L 6.50mmx16.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED VOLTAGE(VAC):200
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.039μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Diameter
    6.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C