  • FKP1U001004B00JSSD
FKP1U001004B00JSSD
advertisement
Manufacturer No:
FKP1U001004B00JSSD
HK JDW NO:
864-FKP1U001004B00JSSD
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
FKP1U001004B00JSSD Overview
For systems to operate, a rated (DC) voltage (URdc) of 2000V must be applied internally.A 0.591 15.00mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~100°C, the device can be operated.
FKP1U001004B00JSSD Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 2000V
FKP1U001004B00JSSD Applications
There are a lot of WIMA FKP1U001004B00JSSD applications of film capacitors.
  • Matching networks
  • Satellite TV
  • Switch mode power supplies
  • Snubbering
  • Audio/video equipment
  • RFI for automotive
  • IGBT
  • Coupling, decoupling
  • RF Modules
  • Bypassing
Step5Bar-code shipping tag
FKP1U001004B00JSSD
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.709Lx0.197W 18.00mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 700
  • HTS Code
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    2000V 2kV
  • Depth
    5mm
  • Voltage - Rated AC
    700V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Size Code
    7120
  • Height
    10.92mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    18mm