  • 1410-G110-L2F1-S01-10A
1410-G110-L2F1-S01-10A
advertisement
Manufacturer No:
1410-G110-L2F1-S01-10A
Manufacturer:
E-T-A
HK JDW NO:
231-1410-G110-L2F1-S01-10A
Package:
Description:
Circuit Breaker;Therm;Push;Cur-Rtg 10A;Panel/PCB;1 Pole;Vol-Rtg 240/28VAC/VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1410-G110-L2F1-S01-10A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    PCB
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Shape
    QUICK CONNECT
  • Published
    2005
  • Series
    1410-G1
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Current Rating
    10A
  • Reference Standard
    CSA; UL; VDE
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA C22.2 No 235, IEC 60934, UL1077
  • Body Length or Diameter
    28mm
  • Body Breadth
    9 mm
  • Actuator Type
    Push to Reset
  • Insulation Resistance
    100MOhm
  • Environmental Characteristics
    CORROSSION RESISTANT
  • Number of Poles
    1
  • Breaker Type
    Thermal
  • Rated Breaking Capacity
    2000 A