  • 125LS10RQ-R
125LS10RQ-R
advertisement
Manufacturer No:
125LS10RQ-R
Manufacturer:
Vishay Cera-Mite
HK JDW NO:
886-125LS10RQ-R
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
125LS10RQ-R
Description:
Cera-Mite 125L 10000pF 400VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.563Dia 14.30mm -30°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
125LS10RQ-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Copper
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -30°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Cera-Mite 125L
  • Size / Dimension
    0.563Dia 14.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5V F
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Safety
  • Voltage - Rated
    400VAC
  • Capacitance
    10000pF
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    9.4996mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.374 9.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    Y5V
  • Size Code
    5620
  • Lead Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm
  • Length
    14.3mm
  • Width
    5mm