  • 10AS066K2F35I2LG
10AS066K2F35I2LG
advertisement
Manufacturer No:
10AS066K2F35I2LG
HK JDW NO:
386-10AS066K2F35I2LG
Package:
1152-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AS066K2F35I2LG
Description:
-40°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 396 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
On this SoC, there is Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor.Assigned with the package 1152-BBGA, FCBGA, this system on a chip comes from the manufacturer.A 256KB RAM SoC chip provides reliable performance to users.A MCU, FPGA technique is used for the SoC design's internal architecture.Arria 10 SX is the series name of this system on chip SoC.As a rule of thumb, the average operating temperature for this SoC meaning should be -40°C~100°C TJ.In addition, this SoC security combines FPGA - 660K Logic Elements.There is a state-of-the-art Tray package that houses this SoC system on a chip.Total I/Os on this SoC part are 396.For safe operation, it is advisable to utilize a power supply with 0.9V voltage.It is unsafe to operate the SoCs wireless at voltages above 0.93V.It can feed on a power supply of at least 0.87V.You can reconfigure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet your specific design needs.As any high-quality Field Programmable Gate Arrays, it is a system on a chip of outstanding capabilities.There are 396 outputs available on this SoC.In order to operate system on chip, you will need 0.9V power supplies.The SoC chip is equipped with 396 inputs.The logic system on chips contain 660000 logic cells.
There are a lot of Intel
10AS066K2F35I2LG System On Chip (SoC) applications.
  • Mobile market
  • High-end PLC
  • String inverter
  • Special Issue Editors
  • Healthcare
  • Multiprocessor system-on-chips (MPSoCs)
  • Cyber security for critical applications in the aerospace
  • sequence controllers
  • Central alarm system
  • Apple smart watch
Step5Bar-code shipping tag
10AS066K2F35I2LG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    1152-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Part Status
    Active
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1152
  • Number of Outputs
    396
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    396
  • Speed
    1.5GHz
  • RAM Size
    256KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Number of Inputs
  • Primary Attributes
    FPGA - 660K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    660000
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm