  • 10AS066K2F35E1SG
10AS066K2F35E1SG
advertisement
Manufacturer No:
10AS066K2F35E1SG
HK JDW NO:
386-10AS066K2F35E1SG
Package:
1152-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AS066K2F35E1SG
Description:
0°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 396 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
There are Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processors in this SoC.According to the manufacturer, this system on a chip has a package of 1152-BBGA, FCBGA.The SoC chip provides users with reliable performance because it is implemented with 256KB RAM.When it comes to internal architecture, this SoC design employs the MCU, FPGA technique.Featured system on chip SoCs of the Arria 10 SX series.Typical operating temperatures for this SoC meaning should be 0°C~100°C TJ.In addition, this SoC security combines FPGA - 660K Logic Elements.Tray package houses this SoC system on a chip.As a whole, this SoC part includes 396 I/Os.Ideally, a power supply with a voltage of 0.9V should be used.The SoCs wireless cannot operate at a voltage greater than 0.93V because it is considered unsafe for the application.As a minimum, the power supply of the SoC system on a chip needs to be 0.87V.A re-configurable FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be used for a variety of designing purposes.Furthermore, it has a remarkable system on a chip capability, much like other high-quality Field Programmable Gate Arrays.There are 396 outputs available on this SoC.There is 0.9V power supply requirement for this system on chip SoC.396 inputs are available on the SoC chip.In logic system on chips, there are 660000 logic cells.
There are a lot of Intel
10AS066K2F35E1SG System On Chip (SoC) applications.
  • Medical
  • Remote control
  • Central alarm system
  • Microprocessors
  • Digital Signal Processing
  • USB hard disk enclosure
  • Automotive
  • Industrial automation devices
  • Digital Media
  • Temperature Sensors
Step5Bar-code shipping tag
10AS066K2F35E1SG
  • Package / Case
    1152-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    0°C~100°C TJ
  • Part Status
    Discontinued
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1152
  • Number of Outputs
    396
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    396
  • Speed
    1.5GHz
  • RAM Size
    256KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Number of Inputs
  • Primary Attributes
    FPGA - 660K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    660000
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm