  • 10AS057N2F40I2LG
10AS057N2F40I2LG
advertisement
Manufacturer No:
10AS057N2F40I2LG
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-10AS057N2F40I2LG
Package:
1517-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AS057N2F40I2LG
Description:
-40°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 588 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
Based on the core processor(s) Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight?, this SoC is built.Package 1517-BBGA, FCBGA is assigned to this system on a chip by the manufacturer.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides users with a high level of performance.The internal architecture of this SoC design utilizes the MCU, FPGA technique.It is a member of the Arria 10 SX series.As a rule of thumb, the average operating temperature for this SoC meaning should be -40°C~100°C TJ.This SoC security combines FPGA - 570K Logic Elements and that is something to note.There is a state-of-the-art Tray package that houses this SoC system on a chip.This SoC part has a total of 588 I/Os.A 0.9V power supply should be used.In the SoCs wireless, high voltages above 0.93V are considered dangerous and should not be used.Power supply should be at least 0.87V.The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be reconfigured to meet a variety of design requirements.In the same way that other high-quality Field Programmable Gate Arrays will do, it is also capable of providing outstanding performance.In order for this SoC chip to work properly, you can have 588 outputs.You will need to provide 0.9V power supplies in order to run system on chip.This SoC chip is equipped with 588 inputs for the user to choose from.570000 logic cells are included in logic system on chips.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
10AS057N2F40I2LG System On Chip (SoC) applications.
  • Sports
  • Microcontroller
  • Industrial robot
  • Deep learning hardware
  • Samsung galaxy gear
  • Personal Computers
  • CNC control
  • Efficient hardware for training of neural networks
  • Medical Pressure
  • PC peripherals
Step5Bar-code shipping tag
10AS057N2F40I2LG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 570K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    570000
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    40mm
  • Width
    40mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    1517-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria 10 SX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1517
  • Number of Outputs
    588
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    588
  • Speed
    1.5GHz