  • 10AS057K4F40I3SG
10AS057K4F40I3SG
advertisement
Manufacturer No:
10AS057K4F40I3SG
HK JDW NO:
386-10AS057K4F40I3SG
Datasheet:
10AS057K4F40I3SG
Description:
-40°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 696 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s) are used in the construction of this SoC.Package 1517-BBGA, FCBGA is assigned to this system on a chip by the manufacturer.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides users with reliable performance.This SoC design employs the MCU, FPGA technique for its internal architecture.Arria 10 SX is the series number of this system on chip SoC.It is expected that this SoC meaning will operate at -40°C~100°C TJ on average.Taking note of the fact that this SoC security combines FPGA - 570K Logic Elements is important.It is packaged in a state-of-the-art Tray package.In total, this SoC part has 696 I/Os.A power supply with a 0.9V voltage rating should be utilized when using this system on chip SoC.There is no safe voltage for the SoCs wireless above 0.93V.It can feed on a power supply of at least 0.87V.The configuration of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be adapted to meet the needs of different design projects.Similar to other high-quality Field Programmable Gate Arrays, it is also endowed with a remarkable system on a chip capability.A SoC chip like this can have 696 outputs.System on chip requires 0.9V power supplies.A SoC chip with 696 inputs is available.There are 570000 logic cells in the logic system on chips.
There are a lot of Intel
10AS057K4F40I3SG System On Chip (SoC) applications.
  • Mobile computing
  • Smart appliances
  • Measurement tools
  • DC-input BLDC motor drive
  • Sensor network-on-chip (sNoC)
  • Remote control
  • POS Terminals
  • Industrial sectors
  • Industrial
  • Automotive
Step5Bar-code shipping tag
10AS057K4F40I3SG
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1517
  • Number of Outputs
    696
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    696
  • Speed
    1.5GHz
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    40mm
  • Width
    40mm