  • 10AS057K2F40E1SG
10AS057K2F40E1SG
advertisement
Manufacturer No:
10AS057K2F40E1SG
HK JDW NO:
386-10AS057K2F40E1SG
Package:
1517-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AS057K2F40E1SG
Description:
0°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 696 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).The manufacturer assigns this system on a chip with a 1517-BBGA, FCBGA package as per the manufacturer's specifications.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides users with a high level of performance.A MCU, FPGA technique is used for the SoC design's internal architecture.Arria 10 SX is the series number of this system on chip SoC.This SoC meaning should have an average operating temperature of 0°C~100°C TJ.As one of the most important things to note is that this SoC security combines FPGA - 570K Logic Elements together.An advanced Tray package houses this SoC system on a chip.696 I/Os are included in this SoC part.A power supply with a 0.9V rating is recommended.It is considered hazardous to operate the SoCs wireless with a voltage higher than 0.93V.At least 0.87V can be supplied as a power source.You can reconfigure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet your specific design needs.
There are a lot of Intel
10AS057K2F40E1SG System On Chip (SoC) applications.
  • Measurement tools
  • Industrial automation devices
  • CNC control
  • Efficient hardware for inference of neural networks
  • Microprocessors
  • Robotics
  • USB hard disk enclosure
  • Vending machines
  • PC peripherals
  • Robotics
Step5Bar-code shipping tag
10AS057K2F40E1SG
  • Package / Case
    1517-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    0°C~100°C TJ
  • Part Status
    Discontinued
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1517
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    696
  • Speed
    1.5GHz
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    40mm
  • Width
    40mm