  • 10AS057K2F35I1SG
10AS057K2F35I1SG
advertisement
Manufacturer No:
10AS057K2F35I1SG
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-10AS057K2F35I1SG
Package:
1152-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AS057K2F35I1SG
Description:
-40°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 396 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
There are Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processors in this SoC.Its package is 1152-BBGA, FCBGA.The 256KB RAM implementation of this SoC chip ensures efficient performance for users.The SoC design uses MCU, FPGA architecture for its internal architecture.Arria 10 SX is the series number of this system on chip SoC.It is recommended that this SoC meaning be operated at -40°C~100°C TJ on an average.This SoC security combines FPGA - 570K Logic Elements, an important feature to keep in mind.In the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip is housed.As a whole, this SoC part is comprised of 396 inputs and outputs.A power supply with a 0.9V voltage rating should be utilized when using this system on chip SoC.In the SoCs wireless, high voltages above 0.93V are considered dangerous and should not be used.Power supply should be at least 0.87V.A re-configurable FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be used for a variety of designing purposes.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
10AS057K2F35I1SG System On Chip (SoC) applications.
  • POS Terminals
  • High-end PLC
  • Digital Signal Processing
  • ARM Cortex M4 microcontroller
  • Published Paper
  • DC-input BLDC motor drive
  • Temperature Sensors
  • Measurement testers
  • Keyboard
  • Digital Media
Step5Bar-code shipping tag
10AS057K2F35I1SG
  • Package / Case
    1152-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria 10 SX
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • HTS Code
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1152
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    396
  • Speed
    1.5GHz
  • RAM Size
    256KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 570K Logic Elements
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm