  • 10AS057K1F35E1SG
10AS057K1F35E1SG
advertisement
Manufacturer No:
10AS057K1F35E1SG
HK JDW NO:
386-10AS057K1F35E1SG
Package:
1152-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AS057K1F35E1SG
Description:
0°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 396 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
A Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s) is built into this SoC.Assigned with the package 1152-BBGA, FCBGA, this system on a chip comes from the manufacturer.A SoC chip with 256KB RAM is provided for users to enjoy reliable performance.In terms of internal architecture, this SoC design uses the MCU, FPGA method.Arria 10 SX is the series in which this system on chip SoC falls under.This SoC meaning should have an average operating temperature of 0°C~100°C TJ when it is operating normally.There is one thing to note about this SoC security: it combines FPGA - 570K Logic Elements.An advanced Tray package houses this SoC system on a chip.Total I/Os on this SoC part are 396.As a rule of thumb, it is advised to use a power supply with a value of 0.9V.In the SoCs wireless, high voltages above 0.93V are considered dangerous and should not be used.At least 0.87V can be supplied as a power source.The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be reconfigured to meet a variety of design requirements.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
10AS057K1F35E1SG System On Chip (SoC) applications.
  • ARM Cortex M4 microcontroller
  • Industrial transport
  • POS Terminals
  • Industrial Pressure
  • Robotics
  • Efficient hardware for inference of neural networks
  • Measurement testers
  • Video Imaging
  • Avionics
  • ARM processors
Step5Bar-code shipping tag
10AS057K1F35E1SG
  • Package / Case
    1152-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    0°C~100°C TJ
  • Part Status
    Discontinued
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    396
  • Speed
    1.5GHz
  • Primary Attributes
    FPGA - 570K Logic Elements
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm