  • 10AS048E2F29I2SG
10AS048E2F29I2SG
advertisement
Manufacturer No:
10AS048E2F29I2SG
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-10AS048E2F29I2SG
Package:
Datasheet:
10AS048E2F29I2SG
Description:
780 TerminationsSystem On Chip0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on core processor(s).
It is recommended to use a 0.9V power supply.In the SoCs wireless, high voltages above 0.93V are considered dangerous and should not be used.As long as it receives a power supply that is at least 0.87V, it should be able to function.A re-configurable FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be used for a variety of designing purposes.In total, there are 780 terminations, which makes system on a chip possible.As any high-quality Field Programmable Gate Arrays, it is a system on a chip of outstanding capabilities.There are 360 outputs available on this SoC.A power supply of 0.9V is required to run system on chip.Inputs are available on the SoC chip in the number of 360.480000 logic cells are included in logic system on chips.Temperatures over 100°C may compromise this SoC on chip's performance.A malfunction of this system on a chip SoC may occur if the temperature falls below -40°C.
processor.
There are a lot of Altera
10AS048E2F29I2SG System On Chip (SoC) applications.
  • POS Terminals
  • Industrial
  • Communication interfaces ( I2C, SPI )
  • Measurement tools
  • Remote control
  • Industrial automation devices
  • Central alarm system
  • sequence controllers
  • Special Issue Information
  • Personal Computers
Step5Bar-code shipping tag
10AS048E2F29I2SG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    780
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B780
  • Number of Outputs
    360
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of Inputs
    360
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Cells
    480000
  • Height Seated (Max)
    3.35mm
  • Length
    29mm
  • Width
    29mm