  • 10AS048E1F29E1SG
10AS048E1F29E1SG
advertisement
Manufacturer No:
10AS048E1F29E1SG
HK JDW NO:
386-10AS048E1F29E1SG
Package:
780-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AS048E1F29E1SG
Description:
780 Terminations0°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 360 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
There are Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processors in this SoC.Its package is 780-BBGA, FCBGA.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides users with a high level of performance.The internal architecture of this SoC design is based on the MCU, FPGA technique.In the Arria 10 SX series, this system on chip SoC is included.Temperatures should be 0°C~100°C TJ on average for this SoC meaning.A significant feature of this SoC security is the combination of FPGA - 480K Logic Elements.It comes in a state-of-the-art Tray package.360 I/Os are included in this SoC part.A 0.9V power supply is recommended.There is no safe voltage for the SoCs wireless above 0.93V.As a minimum, the power supply of the SoC system on a chip needs to be 0.87V.The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be configured to meet different design requirements.A system on a chip benefits from having 780 terminations.There is no doubt that this system on a chip is outstanding, just as other high-quality Field Programmable Gate Arrays will do.There is the option to have 360 outputs on this SoC chip.A power supply of 0.9V is required to run system on chip.This SoC chip is equipped with 360 inputs for the user to choose from.Logic system on chips features 480000 logic cells.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
10AS048E1F29E1SG System On Chip (SoC) applications.
  • Communication network-on-Chip (cNoC)
  • Defense
  • POS Terminals
  • Body control module
  • Temperature Sensors
  • Communication interfaces ( I2C, SPI )
  • Industrial AC-DC
  • ARM
  • PC peripherals
  • Efficient hardware for training of neural networks
Step5Bar-code shipping tag
10AS048E1F29E1SG
  • Package / Case
    780-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    0°C~100°C TJ
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    780
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B780
  • Number of Outputs
    360
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    360
  • Speed
    1.5GHz
    MCU, FPGA
  • Number of Inputs
  • Primary Attributes
    FPGA - 480K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    480000
  • Height Seated (Max)
    3.35mm
  • Length
    29mm
  • Width
    29mm