  • 10AS032E4F29E3SG
10AS032E4F29E3SG
advertisement
Manufacturer No:
10AS032E4F29E3SG
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-10AS032E4F29E3SG
Package:
780-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AS032E4F29E3SG
Description:
780 Terminations0°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 360 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
There are Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processors in this SoC.It has been assigned a package 780-BBGA, FCBGA by its manufacturer for this system on a chip.The 256KB RAM implementation of this SoC chip ensures efficient performance for users.The internal architecture of this SoC design utilizes the MCU, FPGA technique.In the Arria 10 SX series, this system on chip SoC is included.As a rule of thumb, the average operating temperature for this SoC meaning should be 0°C~100°C TJ.As one of the most important things to note is that this SoC security combines FPGA - 320K Logic Elements together.Featured in the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip provides outstanding performance.This SoC part contains a total of 360 I/Os in total.A 0.9V power supply should be used.It is considered hazardous to operate the SoCs wireless with a voltage higher than 0.93V.There is a possibility that it can be powered by a power supply of at least 0.87V.Different designing requirements can be met with FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY.Having 780 terminations in total makes system on a chip possible.Furthermore, it has a remarkable system on a chip capability, much like other high-quality Field Programmable Gate Arrays.There are 360 outputs available on this SoC.In order to operate system on chip, you will need 0.9V power supplies.On the SoC chip, there are 360 inputs available for use.In logic system on chips, there are 320000 logic cells.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
10AS032E4F29E3SG System On Chip (SoC) applications.
  • Sports
  • ARM
  • Digital Signal Processing
  • Self-aware system-on-chip (SoC)
  • Medical Pressure
  • Flow Sensors
  • Microcontroller
  • Networked sensors
  • Defense
  • Smart appliances
Step5Bar-code shipping tag
10AS032E4F29E3SG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    780-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria 10 SX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    780
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B780
  • Number of Outputs
    360
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    360
  • Speed
    1.5GHz
  • RAM Size
    256KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 320K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    320000
  • Height Seated (Max)
    3.35mm
  • Length
    29mm
  • Width
    29mm