  • 10AS032E3F29I2SG
10AS032E3F29I2SG
advertisement
Manufacturer No:
10AS032E3F29I2SG
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-10AS032E3F29I2SG
Package:
780-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AS032E3F29I2SG
Description:
780 Terminations-40°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 360 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
There are Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processors in this SoC.It has been assigned a package 780-BBGA, FCBGA by its manufacturer for this system on a chip.The SoC chip provides users with reliable performance because it is implemented with 256KB RAM.A MCU, FPGA technique is used for the SoC design's internal architecture.Arria 10 SX is the series name of this system on chip SoC.This SoC meaning should have an average operating temperature of -40°C~100°C TJ when it is operating normally.This SoC security combines FPGA - 320K Logic Elements and that is something to note.Featured in the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip provides outstanding performance.Total I/Os on this SoC part are 360.A power supply with a 0.9V voltage rating should be utilized when using this system on chip SoC.There is no safe voltage for the SoCs wireless above 0.93V.At least 0.87V can be supplied as a power source.In order to cater to different design requirements, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be reconfigured to serve different needs.It is really beneficial to have system on a chip since there are 780 terminations in total.In addition, it boasts impressive system on a chipming capabilities, just like other high-quality Field Programmable Gate Arrays.A SoC chip with 360 outputs is available.A power supply of 0.9V is required to run system on chip.The SoC chip is equipped with 360 inputs.The logic SoC features 320000 logic cells.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
10AS032E3F29I2SG System On Chip (SoC) applications.
  • Digital Media
  • Multiprocessor system-on-chips (MPSoCs)
  • Avionics
  • Test and Measurement
  • Microcontroller
  • External USB hard disk/SSD
  • System-on-chip (SoC)
  • Vending machines
  • Special Issue Editors
  • ARM Cortex M4 microcontroller
Step5Bar-code shipping tag
10AS032E3F29I2SG
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    780-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria 10 SX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    780
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B780
  • Number of Outputs
    360
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    360
  • Speed
    1.5GHz
  • RAM Size
    256KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 320K Logic Elements
  • Height Seated (Max)
    3.35mm
  • Length
    29mm
  • Width
    29mm