  • 10AS032E3F27E2SG
10AS032E3F27E2SG
advertisement
Manufacturer No:
10AS032E3F27E2SG
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-10AS032E3F27E2SG
Package:
672-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AS032E3F27E2SG
Description:
672 Terminations0°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 240 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
A core processor Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? is used to build this SoC.According to the manufacturer, this system on a chip has a package of 672-BBGA, FCBGA.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides reliable operation.The internal architecture of this SoC design is based on the MCU, FPGA technique.The Arria 10 SX series contains this system on chip SoC.Typical operating temperatures for this SoC meaning should be 0°C~100°C TJ.A key point to note is that this SoC security combines FPGA - 320K Logic Elements.There is a state-of-the-art Tray package that houses this SoC system on a chip.This SoC part has a total of 240 I/Os.A 0.9V power supply should be used.It is unsafe to operate the SoCs wireless at voltages above 0.93V.If it has at least a 0.87V volt power supply, it can work fine.You can reconfigure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet your specific design needs.system on a chip benefits from 672 terminations.This system on a chip is just as capable as any other high-quality Field Programmable Gate Arrays.It is possible to use this SoC chip with 240 outputs.A power supply of 0.9V is required.The SoC chip is equipped with 240 inputs.System on chips of logic are comprised of 320000 logic cells.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
10AS032E3F27E2SG System On Chip (SoC) applications.
  • Servo drive control module
  • Measurement testers
  • Functional safety for critical applications in the automotive
  • DC-input BLDC motor drive
  • Optical drive
  • Vending machines
  • ARM processors
  • Central alarm system
  • Body control module
  • Medical
Step5Bar-code shipping tag
10AS032E3F27E2SG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    672-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria 10 SX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    672
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B672
  • Number of Outputs
    240
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    240
  • Speed
    1.5GHz
  • RAM Size
    256KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 320K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    320000
  • Height Seated (Max)
    3.25mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm