  • 10AS032E2F27I2LG
10AS032E2F27I2LG
advertisement
Manufacturer No:
10AS032E2F27I2LG
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-10AS032E2F27I2LG
Package:
672-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AS032E2F27I2LG
Description:
672 Terminations-40°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 240 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
A core processor Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? is embedded in this SoC.Package 672-BBGA, FCBGA is assigned to this system on a chip by the manufacturer.Users will enjoy reliable performance with this SoC chip, which has implemented 256KB RAM.Internally, this SoC design uses the MCU, FPGA technique.It is a member of the Arria 10 SX series.As a rule of thumb, the average operating temperature for this SoC meaning should be -40°C~100°C TJ.A significant feature of this SoC security is the combination of FPGA - 320K Logic Elements.It comes in a state-of-the-art Tray package.240 I/Os are available in this SoC part.A 0.9V power supply should be used.There is no safe voltage for the SoCs wireless above 0.93V.As a minimum, the power supply of the SoC system on a chip needs to be 0.87V.In order to cater to different design requirements, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be reconfigured to serve different needs.The system on a chip uses 672 terminations in total.Furthermore, it has a remarkable system on a chip capability, much like other high-quality Field Programmable Gate Arrays.Using this SoC chip, you have the option of having 240 outputs.There is 0.9V power supply required for system on chip.A SoC chip with 240 inputs is available.Logic system on chips consist of 320000 logic cells.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
10AS032E2F27I2LG System On Chip (SoC) applications.
  • Special Issue Information
  • Smartphones
  • Special Issue Editors
  • Medical
  • Remote control
  • AC-input BLDC motor drive
  • Industrial
  • Industrial Pressure
  • Defense
  • System-on-chip (SoC)
Step5Bar-code shipping tag
10AS032E2F27I2LG
  • Package / Case
    672-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria 10 SX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    672
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B672
  • Number of Outputs
    240
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    240
  • Speed
    1.5GHz
  • RAM Size
    256KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 320K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    320000
  • Height Seated (Max)
    3.25mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm