  • 10AS027H4F35E3LG
10AS027H4F35E3LG
advertisement
Manufacturer No:
10AS027H4F35E3LG
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-10AS027H4F35E3LG
Package:
Datasheet:
10AS027H4F35E3LG
Description:
1152 TerminationsSystem On Chip0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on core processor(s).
It is advised to utilize a 0.9V power supply.There is no safe voltage for the SoCs wireless above 0.93V.This SoC system on a chip can run on a power supply that is at least 0.87V.Different designing requirements can be met with FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY.There are 1152 terminations in total and that really benefits system on a chip.Just like other high-quality Field Programmable Gate Arrays will do, it is of outstanding system on a chip capability.Using this SoC chip, you have the option of having 384 outputs.In order to use system on chip, you will need a power supply of 0.9V.A SoC chip with 384 inputs is available to the user.A logic SoC has 270000 logic cells.There is a possibility that the performance of this SoC on chip will be compromised if the temperature rises over 100°C.
processor.
There are a lot of Altera
10AS027H4F35E3LG System On Chip (SoC) applications.
  • External USB hard disk/SSD
  • Functional safety for critical applications in the automotive
  • Level
  • Central inverter
  • ARM
  • Medical
  • USB hard disk enclosure
  • Transmitters
  • Measurement tools
  • RISC-V
Step5Bar-code shipping tag
10AS027H4F35E3LG
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Published
    2016
  • Number of Terminations
    1152
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1152
  • Number of Outputs
    384
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of Inputs
    384
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm