  • 10AS022E3F29I1SG
10AS022E3F29I1SG
advertisement
Manufacturer No:
10AS022E3F29I1SG
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-10AS022E3F29I1SG
Package:
780-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AS022E3F29I1SG
Description:
780 Terminations-40°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 288 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
On this SoC, there is Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor.Assigned with the package 780-BBGA, FCBGA, this system on a chip comes from the manufacturer.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides reliable operation.The internal architecture of this SoC design utilizes the MCU, FPGA technique.Arria 10 SX is the series number of this system on chip SoC.For this SoC meaning, the average operating temperature should be -40°C~100°C TJ.It is important to note that this SoC security combines FPGA - 220K Logic Elements.Tray package houses this SoC system on a chip.This SoC part has a total of 288 I/Os.For safe operation, it is advisable to utilize a power supply with 0.9V voltage.For the SoCs wireless, a voltage higher than 0.93V is considered unsafe.At least 0.87V can be supplied as a power source.Different designing requirements can be met with FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY.The system on a chip uses 780 terminations in total.There is no doubt that this system on a chip is outstanding, just as other high-quality Field Programmable Gate Arrays will do.There are 288 outputs available on this SoC.A power supply of 0.9V is required.This SoC chip has a total of 288 inputs that can be used.There are 220000 logic cells in the logic system on chips.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
10AS022E3F29I1SG System On Chip (SoC) applications.
  • Industrial automation devices
  • Wireless sensor networks
  • Temperature
  • Flow Sensors
  • Digital Signal Processing
  • Healthcare
  • Robotics
  • String inverter
  • Sensor network-on-chip (sNoC)
  • Medical
Step5Bar-code shipping tag
10AS022E3F29I1SG
  • Package / Case
    780-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria 10 SX
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    780
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B780
  • Number of Outputs
    288
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    288
  • Speed
    1.5GHz
  • RAM Size
    256KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 220K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    220000
  • Height Seated (Max)
    3.35mm
  • Length
    29mm
  • Width
    29mm