  • 10AS027H2F35E2SG
10AS027H2F35E2SG
advertisement
Manufacturer No:
10AS027H2F35E2SG
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-10AS027H2F35E2SG
Package:
1152-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AS027H2F35E2SG
Description:
0°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 384 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).According to the manufacturer, this system on a chip has a package of 1152-BBGA, FCBGA.This SoC chip is equipped with 256KB RAM and guarantees reliable performance to the user.Internally, this SoC design uses the MCU, FPGA technique.Arria 10 SX is the series name of this system on chip SoC.This SoC meaning should have an average operating temperature of 0°C~100°C TJ when it is operating normally.A key point to note is that this SoC security combines FPGA - 270K Logic Elements.This SoC system on a chip has been designed in a state-of-the-art Tray package.384 I/Os are available in this SoC part.It is recommended to use a 0.9V power supply.The SoCs wireless cannot operate at a voltage greater than 0.93V because it is considered unsafe for the application.Power supply should be at least 0.87V.The configuration of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be adapted to meet the needs of different design projects.There is no doubt that this system on a chip is outstanding, just as other high-quality Field Programmable Gate Arrays will do.A SoC chip like this can have 384 outputs.In order to operate system on chip, you will need 0.9V power supplies.384 inputs are available on the SoC chip.The logic SoC features 270000 logic cells.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
10AS027H2F35E2SG System On Chip (SoC) applications.
  • Vending machines
  • Functional safety for critical applications in the aerospace
  • Mouse
  • Digital Signal Processing
  • Microcontroller
  • Automated sorting equipment
  • AC-input BLDC motor drive
  • Optical drive
  • Microprocessors
  • External USB hard disk/SSD
Step5Bar-code shipping tag
10AS027H2F35E2SG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    1152-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria 10 SX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1152
  • Number of Outputs
    384
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    384
  • Speed
    1.5GHz
  • RAM Size
    256KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 270K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    270000
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm