  • 10AS027H1F35I1SG
10AS027H1F35I1SG
advertisement
Manufacturer No:
10AS027H1F35I1SG
HK JDW NO:
386-10AS027H1F35I1SG
Package:
1152-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AS027H1F35I1SG
Description:
-40°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 384 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
A Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s) is built into this SoC.It has been assigned a package 1152-BBGA, FCBGA by its manufacturer for this system on a chip.The SoC chip provides users with reliable performance because it is implemented with 256KB RAM.This SoC design employs the MCU, FPGA technique for its internal architecture.The Arria 10 SX series contains this system on chip SoC.For this SoC meaning, the average operating temperature should be -40°C~100°C TJ.One important thing to mark down is that this SoC meaning combines FPGA - 270K Logic Elements.Tray package houses this SoC system on a chip.Total I/Os on this SoC part are 384.It is recommended to use a 0.9V power supply.The SoCs wireless is considered unreliable if the voltage exceeds 0.93V.Power supply should be at least 0.87V.The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be configured to meet different design requirements.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
10AS027H1F35I1SG System On Chip (SoC) applications.
  • sequence controllers
  • Sports
  • Servo drive control module
  • Microcontroller
  • Mouse
  • Body control module
  • Mobile computing
  • Vending machines
  • Test and Measurement
  • Central alarm system
Step5Bar-code shipping tag
10AS027H1F35I1SG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Pitch
    1mm
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1152
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    384
  • Speed
    1.5GHz
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    1152-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Part Status
    Discontinued
  • Supply Voltage
    0.9V